Zadzwoń do nas: 15 642 70 79

panel miażdżycowy rozszerzony

PANEL MIAŻDZYCOWY ROZSZERZONY

LDH
Ta frakcja lipoprotein surowicy zawiera około 80% całkowitej ilości cholesterolu występującego we krwi człowieka. Uważa się powszechnie, że oznaczenie cholesterolu LDL jest lepszym wskaźnikiem zagrożenia chorobą niedokrwienną serca w następstwie rozwoju miażdżycy niż stężenie cholesterolu całkowitego zarówno u mężczyzn jak i kobiet.

Lpa
Lpa uważa się za niezależny czynnik rozwoju choroby niedokrwiennej serca. Jest poziom wzrasta np. w zawale serca, jest niezależny od sposobu odżywiania się. Często występuje u osób z rodzinną hipercholesterolemią. Przyczynia się do zwiększenia gęstości krwi, co sprzyja tworzeniu se blaszki miażdżycowej w naczyniach krwionośnych.

Lpx
Lipoproteina ta występuje w znacznych ilościach w tzw. cholestazie wątrobowej, czyli zaburzeniach odpływu żółci do przewodu pokarmowego. Przypisuje się jej także pewne znacznie
w rozwoju miażdżycy.

ApoA1
Oznaczenie stężenia apolipoproteiny A1 może być przydatne w ocenie zagrożenia miażdżycą. Badanie to uzupełnia oznaczenie cholesterolu HDL i powala lepiej ocenić możliwości usuwania cholesterolu z tkanek i przekazywania go do wątroby. Niskie wartości ApoA1 świadczą o dużym zagrożeniu rozwoju miażdżycy.

ApoA2
Pełni podobną rolę jak ApoA1.

ApoB
Oznaczanie stężenia apolipoproteiny B może być pomocne w dokładniejszej ocenie ryzyka miażdżycy niż oznaczenie samego cholesterolu LDL, zwłaszcza u pacjentów z nieznacznie podwyższonym stężeniem trójglicerydów i granicznymi stężeniami cholesterolu.

wvm7x_