PANEL NIEDOKRWISTOŚCI NIEDOBOROWYCH ROZSZERZONY
Morfologia
Podstawowe badanie laboratoryjne, które powinno być wykonywane przynajmniej jeden raz 1x/na rok. Badanie to służy do oceny ogólnego stanu zdrowia i stanowi podstawę rozpoznania wielu chorób między innymi: anemii, zaburzeń krzepnięcia krwi czy infekcji. Większość chorób wywołuje widoczne zmiany w morfologii krwi.
Retikulocyty
Są to niedojrzałe krwinki czerwone czyli erytrocyty. Normalnie u zdrowych ludzi występują w ilości 1- 5 ‰. Zwiększona ich ilość występuje we krwi w stanach niedokrwistości np. z niedoboru żelaza, kwasu foliowego lub witaminy B12, po urazach a także fizjologicznie np. u ludzi przebywających na dużych wysokościach.
OB.
Jest to badanie oceniające ogólny stan zdrowia, pozwalające na wykrycie stanów zapalnych związanych z różnymi chorobami. OB. ma podobną wartość diagnostyczną jak CRP ale inna jest dynamika zmian obu tych parametrów. OB wolniej rośnie i wolniej następuje jego normalizacja.
Żelazo
Jego niewystarczająca ilość w organizmie prowadzi do tak zwanych niedokrwistości z niedoboru żelaza, która jest najczęściej spotykaną niedokrwistością niedoborową. Zwykle spotykana jest u kobiet które w trakcie miesiączki tracą duże ilości żelaza, a także u ludzi chorych na nowotwory oraz małych dzieci u których pokarm zawiera niską podaż żelaza.
Witamina B12
Niedobór tej witaminy wyraz niedostateczną ilością kwasu foliowego prowadzi do rozwinięcia się niedokrwistości Addisona-Biermera, określonej często jako niedokrwistość złośliwa. Jest to niedokrwistość niedoborowa spotykana zwykle u ludzi . Przyczyną jej występowania są autoprzeciwciała skierowane przeciwko komórkom okładzinowym śluzówki żołądka zaburzające wchłanianie witaminy B12 z przewodu pokarmowego.
Ferrytyna
We krwi występuje w niewielkich ilościach, niemniej jej stężenie w surowicy odzwierciedla ustrojowe zapasy żelaza. Niewielkie wartości ferrytyny pojawiają się jako pierwszy laboratoryjny wskaźnik zmniejszonych zapasów żelaza ustrojowego. Badanie to ma więc duże znaczenie w diagnostyce zaburzeń metabolizmu żelaza w organizmie.
Transferryna
Jest białkiem syntetyzowane w wątrobie, którego rola polega na transportowaniu żelaza występujące go we krwi do powstających w szpiku kostnym erytrocytów. Wzrost stężenia transferryny ma miejsce w stanach niedoboru żelaza i jest pomocny w diagnozowaniu niedokrwistości.
Kwas foliowy
Jest niezbędne do prawidłowego powstawania krwinek czerwonych szpiku kostnym. Niedobór kwasu foliowego prowadzi do rozwinięcia się niedokrwistości megaloblastycznej i jest szczególnie niebezpieczne u ciężarnych, gdyż może prowadzić do zaburzeń w rozwoju płodu.