Zadzwoń do nas: 15 642 70 79

Dowiedz się jak interpretować wyniki badania krwi.

 

W trosce o własne zdrowie powinno się przynajmniej raz w roku wykonać podstawowe badania laboratoryjne. Choć ostateczną interpretację wyników należy pozostawić lekarzowi, to warto wiedzieć jak czytać własne wyniki badań.

Numer zlecenia- kod kreskowy

Jest to podstawowy identyfikator pacjenta, którym oklejone jest skierowanie i materiały. Do tego numeru przypisane są pozostałe dane pacjenta (imię i nazwisko, pesel/ data urodzenia pacjenta, adres). Numer zlecenia umożliwia szybkie odnalezienie wyniku w Laboratoryjnym Systemie Informatycznym. Numer ten przypisany jest na stałe do zlecenia u nie da się go zmienić.

Badania

W tej kolumnie umieszczony jest panel badań zleconych pod danym numerem zlecenia.

Wynik

Jest to wyrażona liczbowo lub opisowo wartość oznaczenia.

Jednostka

Informuje w jakich jednostkach wyrażony jest wynik. Należy pamiętać, że różne laboratoria mogą używać różnych jednostek dla tych samych parametrów, co może być uwarunkowane np. inną aparaturą i metodą oznaczania.

Wartości referencyjne

Jest to zakres obejmujący 95% wyników populacji ludzi zdrowych. Znajomość wartości referencyjnych pozwala na ocenę wyników badań laboratoryjnych pacjenta. Dla podkreślenia wyników wykraczających poza zakres stosuje się dodatkowe symbole:

  • H – informuje o przekroczeniu wartości maksymalnej zakresu referencyjnego dla danego parametru;
  • L – informuje o przekroczeniu wartości minimalnej zakresu referencyjnego dla danego parametru;

Na wyniku mogą znajdować się też informacje wskazujące na błąd pobrania próbki krwi (skrzep, hemoliza, nieprawidłowa probówka) bądź informujące o niewłaściwym przygotowaniu pacjenta do badań ( pacjent po posiłku – surowica lipemiczna). W takich przypadkach konieczne jest powtórne pobranie materiału do badań.

wvm7x_