Zadzwoń do nas: 15 642 70 79

Pobieranie krwi u dziecka spędza sen z powiek niejednemu z rodziców. Nic w tym dziwnego, lęk i stres przed ukłuciem dotyka wielu dorosłych, co więc jeśli na badanie musimy zgłosić się z naszą pociechą. Wszystkie nasze punkty pobrań są określane jako „Punkty Przyjazne Dzieciom”, dlatego pobranie krwi jest możliwe nawet u kilkudniowych maleństw. Większość dzieci boi się po prostu tego co nieznane, a inne mogą mieć złe wspomnienia związane z pobraniem krwi. W trosce o naszych małych pacjentów przedstawiamy kilka rad jak przygotować dziecko do wizyty w punkcie pobrań.

Oswój dziecko z tematem

Przed pierwszą wizytą w punkcie pobrań należy uświadomić dziecko o tym co wydarzy się w trakcie badania. Opowiedz dziecku krok po kroku jak będzie wyglądało pobranie krwi. Dobrym pomysłem jest również przećwiczenie całej procedury w domu w formie zabawy. Pokaż dziecku, że zostanie mu założona na rękę „magiczna opaską”. Poszukaj żyłki i zaznacz ją kropka, mówiąc , że w tym miejscu nastąpi ukłucie. Na koniec naklej dziecku plasterek i zamieńcie się miejscami – teraz to Ty zostaniesz pacjentem .

Przygotowanie małego pacjenta

Dziecko powinno zgłosić się na badanie na czczo, jednak u małych dzieci dopuszcza się spożycie lekkiego śniadania (najlepiej na ok. 3 godziny przed pobraniem krwi). Przed
badaniem zaleca się, by dziecko piło dużo wody – należy zrezygnować z napojów słodzonych. W przypadku niemowląt zaleca się zgłoszenie na badania tuż przed kolejnym posiłkiem dziecka, najlepiej po upływie ok. godzin od poprzedniego karmienia.

Szczerość to podstawa

Najważniejsze jest, aby nie okłamywać dziecka – znacząca jest rozmowa dostosowana do wieku dziecka. Nie należy mówić, że badanie będzie przyjemne i bezbolesne. W trakcie badania, gdy dziecko poczuje ból może poczuć się oszukane co spowoduje, że zrazi się do takich procedur w przyszłości.

„Nie bój się, cały czas będę z tobą!”

Kolejną ważna zasadą jest zapewnienie dziecka o obecności rodzica w trakcie badania. Ma to duże znaczenie, ponieważ bliskość opiekuna zwiększa poczucie bezpieczeństwa i zmniejsza lęk przed badaniem. Prosimy zawsze rodziców o trzymanie dziecka na swoich kolanach w czasie pobrania, ponieważ już to działa na nie uspokajająco. Nie zabraniaj dziecku płakać, pozwól
ściskać swoją dłoń i mocno się przytulic. Jeśli dziecko będzie czuło się spokojniej może zabrać ze sobą swoją ulubioną zabawkę.

Mimo wcześniejszych rozmów i prób przygotowania dziecka na wizytę w punkcie pobrań, ma ono prawo do okazywania strachu i płaczu. Jako rodzic pamiętaj, by podczas badania zachować spokój i opanowanie tak, by negatywne emocje nie udzielały się dziecku. Po pobraniu pochwal je, powiedz że było dzielne, przez co wzbudzisz w nim większą odwagę i spokój przy kolejnej wizycie. Na wszystkich naszych małych pacjentów w punktach pobrań czekają nagrody ‚dzielnego pacjenta.

badania krwi u dziecka

wvm7x_