Zadzwoń do nas: 15 642 70 79

panel dyskomfortu brzusznego

PANEL DYSKOMFORTU BRZUSZNEGO

Morfologia
Podstawowe badanie laboratoryjne, które powinno być wykonywane przynajmniej 1x/ rok. Badanie to służy do oceny ogólnego stanu zdrowia i stanowi podstawę rozpoznania wielu chorób m.in.: anemii, zaburzeń krzepnięcia krwi czy infekcji. Większość chorób wywołuje widoczne zmiany w morfologii krwi.

Mocz- badanie ogólne
Jest podstawowym badaniem pozwalającym ocenić funkcjonowanie nerek i zakażeń układu moczowo-płciowego. W wielu chorobach jamy brzusznej i przewodu pokarmowego mogą występować istotne zmiany podstawowych parametrów badania moczu.

CRP – białko ostrej fazy
Badania to pozwala wykryć ostre stany zapalne w organizmie, których przyczyną są infekcje bakteryjne, zatrucia oraz niektóre procesy nowotworowe.

Amylaza w surowicy
Występuje w największych stężeniach w trzustce oraz śliniankach, dlatego też badanie to ma głównie zastosowanie w diagnostyce chorób trzustki, ślinianek i przewodu pokarmowego.

Lipaza
Oznaczenie lipazy jest przydatne zwłaszcza w chorobach trzustki. Enzym ten jest bardziej swoistym wskaźnikiem schorzeń trzustki niż amylaza i jego wzrost we krwi utrzymuje się dłużej .Lipaza jest rozkładana głównie w kanalikach nerkowych, dlatego też ich zniszczenie może być przyczyną nieznacznego wzrostu tego enzymu we krwi.

Kreatynina
Stężenie kreatyniny we krwi zależy bezpośrednio od masy mięśni i od sprawności wydalniczej nerek. Jest wypadkową produkcji i wydalania. Kreatynina jest usuwana z organizmu wyłącznie przez nerki i jej poziom we krwi wzrasta w stanach upośledzonej filtracji w kłębuszkach nerkowych.

Mocznik
Jest końcowym produktem przemiany białek. Jego stężenie we krwi jest wypadkową produkcji, która zachodzi w wątrobie oraz nerkowego wydalania. W chorobach nerek, gdy spada jego filtracja w kłębuszkach jego poziom we krwi wzrasta nawet kilkunastokrotnie co prowadzi do rozwoju mocznicy.

ALAT
Stężenie tego enzymu jest największe w wątrobie dlatego też jest on wykorzystywany głównie w diagnostyce chorób wątroby i dróg żółciowych. W mniejszym stopniu jest obecny także w mięśniach szkieletowych, mięśniu sercowym i nerkach. Zwykle jest oznaczany wraz z ASPAT co zwiększa jego wartość diagnostyczną. Jest bardzo czułym wskaźnikiem uszkodzenia komórek wątrobowych (hepatocytów).

AspAT
Enzym ten występuje głównie w mięśniu serca, wątrobie, mięśniach szkieletowych, nerkach
i erytrocytach. W ciężkim zawale mięśnia sercowego wzrasta już po 4-6 godzinach osiągając maksymalne wartości w trzecim dniu od wystąpienia zawału. Wzrasta także w innych stanach sercowo-naczyniowych takich jak: dusznica bolesna, ostre reumatoidalne zapalenie mięśnia sercowego a także po zabiegach kardiochirurgicznych. W chorobach wątroby w ciężkim przebiegu (marskość, zatrucie grzybami, alkoholem lekami) wzrasta silniej niż ALAT.

GGTP
Enzym występujący głównie w wątrobie, trzustce, nerkach oraz w prostacie( gruczoł krokowy). Jego aktywność w żółci jest ponad 100 razy wyższa niż w surowicy, dlatego też służy przede wszystkim do diagnostyki różnicowej chorób wątroby i dróg żółciowych. Oznaczenie jego jest także bardzo przydatne w ostrych i przewlekłych zapalenia trzustki, mononukleozie zakaźnej oraz chorobie wrzodowej okrężnicy. Jest bardzo czułym wskaźnikiem choroby alkoholowej i służy do jej monitorowania.

Fosfataza alkaliczna
Występuje w dużych ilościach w komórkach wątroby ,przewodów żółciowych oraz komórkach układu kostnego. Silnie wzrasta w chorobach wątroby związanych z utrudnieniem wydzielania żółci do dwunastnicy( kamienie wątrobowe, guzy nowotworowe). W chorobach kości najwyższe wartości występują w: chorobie Pageta, w stanach niedoboru witaminy D3(krzywica, osteomalacja) w nadczynności przytarczyc, w fazie gojenia po złamaniu kości oraz przerzutach do kości w przebiegu nowotworów.

Helikobakter pyroli
Bakteria to jest przyczyną stanów zapalnych błony śluzowej żołądka. Wywołuje wrzody żołądka i dwunastnicy oraz pierwotnego raka żołądka. Wykrywa się ją najczęściej badaniami takimi jak:
1. Gastroskopia, w której pobiera się wycinki żołądka i w nich wykrywa się Helikobakter wykonując test urazowy
2. ilościowe oznaczenie we krwi przeciwciał klasy IgM/ IgG o swoistości anty- helicobacter. Spadek miana tych przeciwciał o 50% w stosunku do poziomu wyjściowego uznaje się za dowód skutecznej eradykacji czyli wyleczenia.
3. wykrywanie antygenu Helicobacter pylori w kale

Kał na krew utajoną
Dodatni wynik tego badania wskazuje na choroby układu pokarmowego (żylaki przełyku, wrzody żołądka lub dwunastnicy, rak jelita grubego). Nie jest wymagana dieta ale wskazane jest aby na 3-5 dni przed wykonaniem badania nie przyjmować leków rozrzedzających krew, aspiryny, chrzanu i alkoholu. U kobiet nie należy przeprowadzać tego badania w okresie miesiączki.

Kał na pasożyty
Przyczyną dolegliwości ze strony układu pokarmowego takich jak: bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, wymioty może być obecność różnego rodzaju pasożytów (glista ludzka, tasiemiec, ameby, bąblowiec, motylica wątrobowa itp.). U dzieci najczęściej wykonuje się badania na obecność glisty, owsików oraz lambli.

Bilirubina całkowita
Pojęcie to obejmuje dwie składowe: bilirubinę wolną i bilirubinę związaną. Bilirubina jest podstawowym badaniem wykonywanym w chorobach wątroby, trzustki i dróg żółciowych, parametrem który jest bardzo przydatny w diagnozowaniu żółtaczek i monitorowaniu ich leczenia.

wvm7x_