Zadzwoń do nas: 15 642 70 79

panel wątrobowy rozszerzony

PANEL WĄTROBOWY ROZSZERZONY

CEA- antygen rakowo-płodowy
Marker ten nie jest specyficzny dla jednego określonego narządu, gdyż jego wysokie stężenie stwierdza się w pierwotnym raku jelita grubego i odbytu, trzustki, oskrzeli, raku szyjki macicy i gruczołów piersiowych. Największą wartość posiada w kontroli leczenia nowotworów i określenia rokowania.

AFP (alfa feto proteina)
Wysoki wzrost AFP w 14- 18 tygodniu ciąży może wskazywać na wady rozwojowe tzw. cewy nerwowej płodu, natomiast zbyt niski poziom AFP na zespół Downa. Okresowe badanie poziomu AFP powinno być wykonywane u pacjentów z przewlekłym, aktywnym zapaleniem wątroby typu B, które często prowadzi do rozwoju pierwotnego raka wątroby.

HBS antygen
Jest białkiem które występuje na powierzchni wirusa wywołującego zapalenie wątroby (żółtaczka) typu B. Wykrycie antygenu HBS wskazuje na ostre zakażenie lub przewlekłe nosicielstwo. Można go wykryć na kilka tygodni przed wystąpieniem żółtaczki zakaźnej typu B. Wyleczenie choroby powoduje jego zniknięcie z krwi. Jeśli 6 miesięcy po ustąpieniu WZW typu B antygen ten jest nadal wykrywany we krwi oznacza to tzw. przetrwałe nosicielstwo.

HCV
Jest to wirus który wywołuje tak zwane zapalenie wątroby typu C. Do zakażenie tym wirusem dochodzi drogą pozajelitowo (kontakt z krwią osoby chorej). Przebieg choroby jest zwykle łagodny, ale u około 25% może być ciężki i połączony z wystąpieniem żółtaczki. Badanie polega na wykrywanie przeciwciał anty- HCV, które pojawiają się we krwi po 11 -14 tygodniach od zakażenia. Wcześniej już po kilku dniach od zakażenia można wykryć obecność wirusa HCV we krwi stosując techniki biologii molekularnej (PCR).

Albumina
Jest to główne białko występujące we krwi. Powstaje w wątrobie i dlatego uszkodzenie komórek wątroby prowadzi do spadku stężenia albuminy we krwi. Pełni w organizmie funkcje transportowe dla wielu składników (leki, pierwiastki śladowe, witaminy, bilirubina) oraz odpowiada za występowanie obrzęków w następstwie jej niedoborów.

wvm7x_