PANEL MĘŻCZYZNA 40+
Morfologia krwi
Podstawowe badanie laboratoryjne, które powinno być wykonywane przynajmniej 1 raz na rok.
Badanie, to służy do oceny ogólnego stanu zdrowia i stanowi podstawę rozpoznania wielu chorób m.in. anemii, zaburzeń krzepnięcia krwi czy infekcji. Większość chorób powoduje widoczne zmiany w morfologii krwi.
OB
OB jest badaniem oceniającym ogólny stan zdrowia i umożliwiającym wykrycie stanów zapalnych związanych z różnymi chorobami.
Mocz- badanie ogólne
Jest podstawowym badaniem pozwalającym ocenić funkcjonowanie nerek i zakażeń układu moczowo- płciowego.
Glukoza
Podstawowe badanie w rozpoznawaniu cukrzycy i niektórych zaburzeń metabolicznych (choroby trzustki, tarczycy, wątroby).
Lipidogram
Badanie wymaga bycia na czczo minimum 12 godzin.
Pozwala wykryć ewentualne zaburzenia przemiany tłuszczów i związane z tym zagrożenia miażdżycą, chorobą niedokrwienną i zawałem serca. Oznaczane parametry to: cholesterol całkowity, trójglicerydy, cholesterol HDL (dobry) i cholesterol LDL (zły).
ALAT
Stężenie tego enzymu jest największe w wątrobie dlatego też jest on wykorzystywany głównie w diagnostyce chorób wątroby i dróg żółciowych. W mniejszym stopniu jest obecny także w mięśniach szkieletowych, mięśniu sercowym i nerkach. Zwykle jest oznaczany wraz z ASPAT co zwiększa jego wartość diagnostyczną. Jest bardzo czułym wskaźnikiem uszkodzenia komórek wątrobowych (hepatocytów).
AspAT
Enzym ten występuje głównie w mięśniu serca, wątrobie, mięśniach szkieletowych, nerkach i erytrocytach. W ciężkim zawale mięśnia sercowego wzrasta już po 4-6 godzinach osiągając maksymalne wartości w trzecim dniu od wystąpienia zawału. Wzrasta także w innych stanach sercowo-naczyniowych takich jak: dusznica bolesna, ostre reumatoidalne zapalenie mięśnia sercowego a także po zabiegach kardiochirurgicznych. W chorobach wątroby w ciężkim przebiegu (marskość, zatrucie grzybami, alkoholem lekami) wzrasta silniej niż ALAT.
Bilirubina całkowita
Pojęcie to obejmuje dwie składowe: bilirubinę wolną i bilirubinę związaną. Bilirubina jest podstawowym badaniem wykonywanym w chorobach wątroby, trzustki i dróg żółciowych, parametrem który jest bardzo przydatny w diagnozowaniu żółtaczek i monitorowaniu ich leczenia.
GGTP
Enzym występujący głównie w wątrobie, trzustce, nerkach oraz w prostacie( gruczoł krokowy). Jego aktywność w żółci jest ponad 100 razy wyższa niż w surowicy, dlatego też służy przede wszystkim do diagnostyki różnicowej chorób wątroby i dróg żółciowych. Oznaczenie jego jest także bardzo przydatne w ostrych i przewlekłych zapalenia trzustki, mononukleozie zakaźnej oraz chorobie wrzodowej okrężnicy. Jest bardzo czułym wskaźnikiem choroby alkoholowej i służy do jej monitorowania.
Sód
Oznaczenie stężenia sodu we krwi pozwala na ocenę gospodarki wodnej organizmu. Pierwiastek ten jest niezbędny dla życia i jest wydalany głównie przez nerki. Choroby nerek powodują wzrost lub spadek tego składnika i związane z tym stany odwodnienia lub przewodnienia organizmu.
Potas
Oznaczenie potasu we krwi jest bardzo ważnym badaniem, gdyż jego wartość wpływa na pracę serca (arytmia). Niebezpieczny dla życia jest zarówno jego wzrost jaki spadek. Nerki odgrywają bardzo ważną rolę w utrzymywaniu prawidłowego poziomu tego pierwiastka we krwi.
Magnez
Jest pierwiastkiem niezbędnym do życia zwłaszcza dla prawidłowej pracy mięśni i nerwów. Jego niedobór powoduje drżenie mięśni oraz kołatanie serca zaś nadmiar prowadzi do zaburzeń rytmu serca, zaburzeń czynności pęcherza moczowego i zaparć.
Kwas moczowy
Oznaczenie pozwala wykryć dnę moczanową (schorzenie stawów) oraz chorobę nerek (upośledzenie funkcji kanalików nerkowych).
TSH
Jest to hormon przysadki mózgowej, który reguluje czynność tarczycy w zakresie wydzielania produkowanych w niej hormonów: trójjodotyroniny (t3) i tyroksyny (T4). W zależności od stężenia T3 i T4 we krwi obwodowej człowieka przysadka produkuje zwiększona lub zmniejszoną ilość TSH co zapewnia w stanie zdrowia prawidłowy poziom hormonów tarczycowych krwi (eutyreoza), a w stanach choroby tarczycy prowadzi do jej nadczynności lub niedoczynności.
PSA
Jest to białko produkowane przez gruczoł krokowy czyli prostatę. Oznaczenie PSA pozwala wykryć raka prostaty we wczesnym stadium rozwoju. Wskazanie do wykonania badania:
- wiek 40-50 lat
- trudności w oddawaniu moczu
- krwiomocz
- ból krocza i podbrzusza
Wartości prawidłowe PSA zmieniaj się z wiekiem ale generalnie wynik nie powinien przekraczać 4,0 ng/ml. Przyczyny podwyższonego poziomu PSA we krwi:
- łagodny przyrost prostaty (najczęściej)
- przebyte badanie perrectum
- zapalenie prostaty ostre i przewlekłe
- stan po cewnikowaniu pęcherza moczowego
- rak prostaty
Kreatynina
Stężenie kreatyniny we krwi zależy bezpośrednio od masy mięśni i od sprawności wydalniczej nerek. Jest wypadkową produkcji i wydalania. Kreatynina jest usuwana z organizmu wyłącznie przez nerki i jej poziom we krwi wzrasta w stanach upośledzonej filtracji w kłębuszkach nerkowych.
Kał na krew utajoną
Dodatni wynik tego badania wskazuje na choroby układu pokarmowego (żylaki przełyku, wrzody żołądka lub dwunastnicy, rak jelita grubego). Nie jest wymagana dieta ale wskazane jest aby na 3-5 dni przed wykonaniem badania nie przyjmować leków rozrzedzających krew, aspiryny, chrzanu i alkoholu.
CRP – białko ostrej fazy
Badania to pozwala wykryć ostre stany zapalne w organizmie, których przyczyną są infekcje bakteryjne, zatrucia oraz niektóre procesy nowotworowe.