Zadzwoń do nas: 15 642 70 79

badania kobieta 40 plus

PANEL KOBIETA 40+

Morfologia krwi
Podstawowe badanie laboratoryjne, które powinno być wykonywane przynajmniej 1 raz na rok. Badanie, to służy do oceny ogólnego stanu zdrowia i stanowi podstawę rozpoznania wielu chorób m.in. anemii, zaburzeń krzepnięcia krwi czy infekcji. Większość chorób powoduje widoczne zmiany w morfologii krwi.

OB
OB jest badaniem oceniającym ogólny stan zdrowia i umożliwiającym wykrycie stanów zapalnych związanych z różnymi chorobami.

Mocz- badanie ogólne
Jest podstawowym badaniem pozwalającym ocenić funkcjonowanie nerek i zakażeń układu moczowo- płciowego.

Glukoza
Podstawowe badanie w rozpoznawaniu cukrzycy i niektórych zaburzeń metabolicznych (choroby trzustki, tarczycy, wątroby).

Lipidogram
Badanie wymaga bycia na czczo minimum 12 godzin.Pozwala wykryć ewentualne zaburzenia przemiany tłuszczów i związane z tym zagrożenia miażdżycą, chorobą niedokrwienną i zawałem serca. Oznaczane parametry to: cholesterol całkowity, trójglicerydy, cholesterol HDL (dobry) i cholesterol LDL (zły).

ALAT
Stężenie tego enzymu jest największe w wątrobie dlatego też jest on wykorzystywany głównie w diagnostyce chorób wątroby i dróg żółciowych. W mniejszym stopniu jest obecny także w mięśniach szkieletowych, mięśniu sercowym i nerkach. Zwykle jest oznaczany wraz z ASPAT co zwiększa jego wartość diagnostyczną. Jest bardzo czułym wskaźnikiem uszkodzenia komórek wątrobowych (hepatocytów).

AspAT
Enzym ten występuje głównie w mięśniu serca, wątrobie, mięśniach szkieletowych, nerkach i erytrocytach. W ciężkim zawale mięśnia sercowego wzrasta już po 4-6 godzinach osiągając maksymalne wartości w trzecim dniu od wystąpienia zawału. Wzrasta także w innych stanach sercowo-naczyniowych takich jak: dusznica bolesna, ostre reumatoidalne zapalenie mięśnia sercowego a także po zabiegach kardiochirurgicznych. W chorobach wątroby w ciężkim przebiegu (marskość, zatrucie grzybami, alkoholem lekami) wzrasta silniej niż ALAT.

Bilirubina całkowita
Pojęcie to obejmuje dwie składowe: bilirubinę wolną i bilirubinę związaną. Bilirubina jest podstawowym badaniem wykonywanym w chorobach wątroby, trzustki i dróg żółciowych, parametrem który jest bardzo przydatny w diagnozowaniu żółtaczek i monitorowaniu ich leczenia.

GGTP
Enzym występujący głównie w wątrobie, trzustce, nerkach oraz w prostacie( gruczoł krokowy). Jego aktywność w żółci jest ponad 100 razy wyższa niż w surowicy, dlatego też służy przede wszystkim do diagnostyki różnicowej chorób wątroby i dróg żółciowych. Oznaczenie jego jest także bardzo przydatne w ostrych i przewlekłych zapalenia trzustki, mononukleozie zakaźnej oraz chorobie wrzodowej okrężnicy. Jest bardzo czułym wskaźnikiem choroby alkoholowej i służy do jej monitorowania.

Sód
Oznaczenie stężenia sodu we krwi pozwala na ocenę gospodarki wodnej organizmu. Pierwiastek ten jest niezbędny dla życia i jest wydalany głównie przez nerki. Choroby nerek powodują wzrost lub spadek tego składnika i związane z tym stany odwodnienia lub przewodnienia organizmu.

Potas
Oznaczenie potasu we krwi jest bardzo ważnym badaniem, gdyż jego wartość wpływa na pracę serca (arytmia). Niebezpieczny dla życia jest zarówno jego wzrost jaki spadek. Nerki odgrywają bardzo ważną rolę w utrzymywaniu prawidłowego poziomu tego pierwiastka we krwi.

Magnez
Jest pierwiastkiem niezbędnym do życia zwłaszcza dla prawidłowej pracy mięśni i nerwów. Jego niedobór powoduje drżenie mięśni oraz kołatanie serca zaś nadmiar prowadzi do zaburzeń rytmu serca, zaburzeń czynności pęcherza moczowego i zaparć.

Wapń
Jest ważnym pierwiastkiem w organizmie człowieka, który jest niezbędny do normalnej czynności komórek nerwowych oraz mięśni gładkich i poprzecznie prążkowanych. Wzrost stężenia wapnia w surowicy występuje między innymi w pierwotnej nadczynności przytarczyc, przedawkowaniu witaminy D3 oraz w złośliwych nowotworach. Obniżony poziom wapnia we krwi obserwuje się w niedoczynności przytarczyc, w przewlekłej niewydolności nerek, niedoborze witaminy D3 oraz zaburzeniach jego wchłaniania z przewodu pokarmowego.

Fosfor
Pierwiastek ten występuje u ludzi w postaci fosforanów nieorganicznych, które są ważnymi składnikami kości. Zmiany stężenia fosforanów obserwuje się w zaburzeniach czynności nerek, przytarczyc i gospodarki witaminowej D3. Najlepiej ocenić je wraz ze stężeniem wapnia i aktywności fosfatazy zasadowej. Obniżenie fosforanów we krwi występuje w nadczynności tarczycy, krzywicy, ciężkich schorzeniach przewodu pokarmowego, a wzrost w niedoczynności tarczycy, zaburzeniach funkcjonowania przysadki mózgowej oraz przytarczyc.

Kwas moczowy
Oznaczenie pozwala wykryć dnę moczanową (schorzenie stawów) oraz chorobę nerek (upośledzenie funkcji kanalików nerkowych).

CA-125
Jest markerem raka jajników, gdyż u 80% kobiet z rakiem tego narządu jego stężenie jest podwyższone. Należy pamiętać jednak iż parametr ten może być podwyższony także w innych chorobach takich jak: marskość wątroby, ciężkie zapalenie przewodu pokarmowego, złośliwe guzy płuc. W praktyce klinicznej badanie CA-125 ma zastosowanie głównie w monitorowaniu leczeniu raka jajnika i wykorzystywaniu wykrywaniu jego wznowy.
Kał na krew utajoną
Dodatni wynik tego badania wskazuje na choroby układu pokarmowego (żylaki przełyku, wrzody żołądka lub dwunastnicy, rak jelita grubego). Nie jest wymagana dieta ale wskazane jest aby na 3-5 dni przed wykonaniem badania nie przyjmować leków rozrzedzających krew, aspiryny, chrzanu i alkoholu.

TSH
Jest to hormon przysadki mózgowej, który reguluje czynność tarczycy w zakresie wydzielania produkowanych w niej hormonów:trójjodotyroniny (t3) i tyroksyny (T4). W zależności od stężenia T3 i T4 we krwi obwodowej człowieka przysadka produkuje zwiększona lub zmniejszoną ilość TSH co zapewnia w stanie zdrowia prawidłowy poziom hormonów tarczycowych krwi (eutyreoza), a w stanach choroby tarczycy prowadzi do jej nadczynności lub niedoczynności.

FSH (folikulotropina)
FSH wydziela jest przez przedni płat przysadki mózgowej i zależne jest od fazy cyklu miesiączkowego. Pobudza dojrzewanie pęcherzyków, jajników i produkcję estrogenów. Hormon ten odpowiedzialny jest za prawidłowe działanie układu rozrodczego między innymi jest pomocne w diagnostyce niepłodności oraz wyjaśnienia przyczyny nieregularnie występujących cykli miesiączkowych. Czasami zleca się to badanie, aby wykazać czy kobieta zaszła weszła w okres menopauzy.

wvm7x_