Zadzwoń do nas: 15 642 70 79

miazdzycowy

PANEL MIAŻDŻYCOWY

  • Lipidogram

Jest to podstawowe badanie pozwalające wykryć zagrożenie miażdżycą, chorobą niedokrwienną serca oraz cukrzycą. Nieprawidłowe wartości cholesterolu, frakcji HDL, LDL i trójglicerydów są wskazaniem do podjęcia leczenia farmakologicznego oraz zmiany dotychczasowego sposobu odżywiania i trybu życia.

  • Homocysteina

Wysoki poziom tego aminokwasu we krwi jest ważnym czynnikiem ryzyka rozwoju przedwczesnej miażdżycy i zaburzeń zatorowo-zakrzepowych, niezależnym od hipercholesterolemii, nadciśnienia lub palenia papierosów. Niedobór witaminy B6, witaminy B12 oraz kwasu foliowego może być przyczyną wzrostu homocysteiny we krwi. W kobiet po menopauzie poziom homocysteiny znacznie wzrasta co wiąże się ze wzrostem rozwoju miażdżycy i ryzykiem wystąpienia zawału serca.

  • CRP- tzw. białko ostrej fazy

Badanie pozwala wykryć ostre stany zapalne w organizmie, których przyczyną są infekcje bakteryjne, a także niektóre procesy nowotworowe. Stężenie CRP koreluje z ryzykiem zawału mięśnia sercowego i udaru mózgu oraz może być wskaźnikiem miażdżycy tętnic.

  • Glukoza

Oznaczenie poziomu glukozy na czczo jest podstawowym badaniem wykrywającym cukrzycę, która jest jednym z najważniejszych czynników rozwoju miażdżycy. Przekroczenie górnego zakresu wartości prawidłowych (100mg%) jest wskazaniem do powtórnego wykonania badania i ewentualnego wykonania tzw. doustnego testu obciążenia glukozą.

wvm7x_