Zadzwoń do nas: 15 642 70 79

panel malego dziecka

PANEL MAŁEGO DZIECKA

Morfologia krwi
Podstawowe badanie laboratoryjne, które powinno być wykonywane przynajmniej 1 raz na rok.
Badanie, to służy do oceny ogólnego stanu zdrowia i stanowi podstawę rozpoznania wielu chorób m.in. anemii, zaburzeń krzepnięcia krwi czy infekcji. Większość chorób powoduje widoczne zmiany w morfologii krwi.

Mocz- badanie ogólne
Jest podstawowym badaniem pozwalającym ocenić funkcjonowanie nerek i zakażeń układu moczowo- płciowego.

ASO
Jest to badanie pozwalające wykryć przeciwciała jakie pojawiają się w surowicy krwi w wyniku infekcji paciorkowcem A, który powoduje m.in.: ostre zapalenia gardła, zapalenie płuc, anginę, gorączkę reumatyczną. Ujemny wynik testu lub niski poziom przeciwciał wykluczają zakażenie paciorkowcem, zaś wynik dodatni je potwierdza, przy czym miano przeciwciał zwykle koreluje z ciągłością przebiegu choroby.

CRP- tzw. białko ostrej fazy
Badanie pozwala wykryć ostre stany zapalne w organizmie, których przyczyną są infekcje bakteryjne, a także niektóre procesy nowotworowe.

Fosfataza alkaliczna
Występuje w dużych ilościach w komórkach wątroby ,przewodów żółciowych oraz komórkach układu kostnego. Silnie wzrasta w chorobach wątroby związanych z utrudnieniem wydzielania żółci do dwunastnicy( kamienie wątrobowe, guzy nowotworowe). W chorobach kości najwyższe wartości występują w: chorobie Pageta, w stanach niedoboru witaminy D3(krzywica, osteomalacja) w nadczynności przytarczyc, w fazie gojenia po złamaniu kości oraz przerzutach do kości w przebiegu nowotworów.

Wapń
Jest ważnym pierwiastkiem w organizmie człowieka, który jest niezbędny do normalnej czynności komórek nerwowych oraz mięśni gładkich i poprzecznie prążkowanych. Wzrost stężenia wapnia w surowicy występuje między innymi w pierwotnej nadczynności przytarczyc, przedawkowaniu witaminy D3 oraz w złośliwych nowotworach. Obniżony poziom wapnia we krwi obserwuje się w niedoczynności przytarczyc, w przewlekłej niewydolności nerek, niedoborze witaminy D3 oraz zaburzeniach jego wchłaniania z przewodu pokarmowego.

Fosfor
Pierwiastek ten występuje u ludzi w postaci fosforanów nieorganicznych, które są ważnymi składnikami kości. Zmiany stężenia fosforanów obserwuje się w zaburzeniach czynności nerek, przytarczyc i gospodarki witaminowej D3. Najlepiej ocenić je wraz ze stężeniem wapnia i aktywności fosfatazy zasadowej. Obniżenie fosforanów we krwi występuje w nadczynności tarczycy, krzywicy, ciężkich schorzeniach przewodu pokarmowego, a wzrost w niedoczynności tarczycy, zaburzeniach funkcjonowania przysadki mózgowej oraz przytarczyc.

IgE całkowite
Badenie przeciwciał IgE jest jednym z podstawowych badań wykonywanych w celu diagnozowania alergii i kontroli prawidłowego leczenia. Można oznaczać IgE całkowite (ogólne stężenie alergii) lub swoiste (dotyczy konkretnego alergenu). Wartości prawidłowe są zależne od wieku, zaś wynik badania IgE zwykle podawany jest ilościowo.

Kał na pasożyty
Przyczyną dolegliwości ze strony układu pokarmowego takich jak: bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, wymioty może być obecność różnego rodzaju pasożytów (glista ludzka, tasiemiec, ameby, bąblowiec, motylica wątrobowa itp.). U dzieci najczęściej wykonuje się badania na obecność glisty, owsików oraz lambli.

Glukoza
Podstawowe badanie w rozpoznawaniu cukrzycy i niektórych zaburzeń metabolicznych (choroby trzustki, tarczycy, wątroby).

Sód
Oznaczenie stężenia sodu we krwi pozwala na ocenę gospodarki wodnej organizmu. Pierwiastek ten jest niezbędny dla życia i jest wydalany głównie przez nerki. Choroby nerek powodują wzrost lub spadek tego składnika i związane z tym stany odwodnienia lub przewodnienia organizmu.

Potas
Oznaczenie potasu we krwi jest bardzo ważnym badaniem, gdyż jego wartość wpływa na pracę serca (arytmia). Niebezpieczny dla życia jest zarówno jego wzrost jaki spadek. Nerki odgrywają bardzo ważną rolę w utrzymywaniu prawidłowego poziomu tego pierwiastka we krwi.

Bilirubina całkowita
Pojęcie to obejmuje dwie składowe: bilirubinę wolną i bilirubinę związaną. Bilirubina jest podstawowym badaniem wykonywanym w chorobach wątroby, trzustki i dróg żółciowych, parametrem który jest bardzo przydatny w diagnozowaniu żółtaczek i monitorowaniu ich leczenia.

Żelazo
Jego niewystarczająca ilość w organizmie prowadzi do tak zwanych niedokrwistości z niedoboru żelaza, która jest najczęściej spotykaną niedokrwistością niedoborową. Zwykle spotykana jest u kobiet które w trakcie miesiączki tracą duże ilości żelaza, a także u ludzi chorych na nowotwory oraz małych dzieci u których pokarm zawiera niską podaż żelaza.

wvm7x_