
PANEL KOSTNY
Wapń
Jest ważnym pierwiastkiem w organizmie człowieka, który jest niezbędny do normalnej czynności komórek nerwowych oraz mięśni gładkich i poprzecznie prążkowanych. Wzrost stężenia wapnia w surowicy występuje między innymi w pierwotnej nadczynności przytarczyc, przedawkowaniu witaminy D3 oraz w złośliwych nowotworach. Obniżony poziom wapnia we krwi obserwuje się w niedoczynności przytarczyc, w przewlekłej niewydolności nerek, niedoborze witaminy D3 oraz zaburzeniach jego wchłaniania z przewodu pokarmowego.
Fosfor
Pierwiastek ten występuje u ludzi w postaci fosforanów nieorganicznych, które są ważnymi składnikami kości. Zmiany stężenia fosforanów obserwuje się w zaburzeniach czynności nerek, przytarczyc i gospodarki witaminowej D3. Najlepiej ocenić je wraz ze stężeniem wapnia i aktywności fosfatazy zasadowej. Obniżenie fosforanów we krwi występuje w nadczynności tarczycy, krzywicy, ciężkich schorzeniach przewodu pokarmowego, a wzrost w niedoczynności tarczycy, zaburzeniach funkcjonowania przysadki mózgowej oraz przytarczyc.
Fosfataza alkaliczna
Występuje w dużych ilościach w komórkach wątroby ,przewodów żółciowych oraz komórkach układu kostnego. Silnie wzrasta w chorobach wątroby związanych z utrudnieniem wydzielania żółci do dwunastnicy( kamienie wątrobowe, guzy nowotworowe). W chorobach kości najwyższe wartości występują w: chorobie Pageta, w stanach niedoboru witaminy D3(krzywica, osteomalacja) w nadczynności przytarczyc, w fazie gojenia po złamaniu kości oraz przerzutach do kości w przebiegu nowotworów.