Zadzwoń do nas: 15 642 70 79

reumatyczny podstawowy

PANEL REUMATYCZNY PODSTAWOWY

Morfologia krwi
Podstawowe badanie laboratoryjne, które powinno być wykonywane przynajmniej 1 raz na rok.
Badanie, to służy do oceny ogólnego stanu zdrowia i stanowi podstawę rozpoznania wielu chorób m.in. anemii, zaburzeń krzepnięcia krwi czy infekcji. Większość chorób powoduje widoczne zmiany w morfologii krwi.

CRP- tzw. białko ostrej fazy
Badanie pozwala wykryć ostre stany zapalne w organizmie, których przyczyną są infekcje bakteryjne, a także niektóre procesy nowotworowe. W schorzeniach reumatycznych zarówno ostrych jak i przewlekłych CRP jest zawsze podwyższone.

RF
Czynnik RF jest podstawowym czynnikiem reumatoidalnym, którego podwyższone wartości występują w reumatoidalnym zapaleniu stawów, toczniu rumieniowym trzewnym, twardzinie układowej, zapaleniu skórno-mięśniowym i nowotworach Jest autoprzeciwciałem należącym do immunoglobulin IgM.

OB
OB jest badaniem oceniającym ogólny stan zdrowia i umożliwiającym wykrycie stanów zapalnych związanych z różnymi chorobami. OB ma podobną wartość diagnostyczną jak CRP ale inna jest dynamika zmian obu tych parametrów. Ob wolniej rośnie i wolniej następuje jego normalizacja.

Odczyn Waaler- Rose
Wskazaniem do wykonywania tego badania są choroby reumatyczne. Dodatni wynik świadczy o obecności czynnik reumatoidalnego występującego we wszystkich trzech klasach immunoglobulin IgA, IgM, IgG. Odczyn W-R zwykle wykonywany jest razem z oznaczeniem czynnika RF co poszerza możliwości diagnostyczne w chorobach reumatycznych.

Kwas moczowy
Oznaczenie kwasu moczowego jest przydatne do wykrycie tzw. dny moczanowej, któż atakuje stawy oraz nerki. Dna moczanowa nieleczona niszczy systematycznie stawy, co wiąże się z silnymi bólami zwłaszcza w obrębie palców. Do wzrostu poziomu kwasu moczowego we krwi przyczynia się nadmierne spożycie mięsa, zawłaszcza podrobów a także nadużywanie alkoholu.

wvm7x_