Zadzwoń do nas: 15 642 70 79

panel nerkowy

Mocz – badanie ogólne
Jest podstawowym badaniem pozwalającym ocenić funkcjonowanie nerek i zakażeń układu moczowo-płciowego. Największą wartość diagnostyczna posiada pierwsza poranna próbka moczu pobrana z tzw. strumienia środkowego do plastikowego czystego naczynia w ilości 50- 100 ml.

Potas
Oznaczenie potasu we krwi jest bardzo ważnym badaniem, gdyż jego wartość wpływa na pracę serca (arytmia). Niebezpieczny dla życia jest zarówno jego wzrost jaki spadek. Nerki odgrywają bardzo ważną rolę w utrzymywaniu prawidłowego poziomu tego pierwiastka we krwi.

Sód
Oznaczenie stężenia sodu we krwi pozwala na ocenę gospodarki wodnej organizmu. Pierwiastek ten jest niezbędny dla życia i jest wydalany głównie przez nerki. Choroby nerek powodują wzrost lub spadek tego składnika i związane z tym stany odwodnienia lub przewodnienia organizmu.

Mocznik
Jest końcowym produktem przemiany białek. Jego stężenie we krwi jest wypadkową produkcji, która zachodzi w wątrobie oraz nerkowego wydalania. W chorobach nerek, gdy spada jego filtracja w kłębuszkach jego poziom we krwi wzrasta nawet kilkunastokrotnie co prowadzi do rozwoju mocznicy.

Kreatynina
Stężenie kreatyniny we krwi jest wypadkową produkcji i wydalania. Zależy bezpośrednio od masy mięśni i od sprawności wydawniczej nerek. Kreatynina jest usuwana z organizmu wyłącznie przez nerki i jej poziom we krwi wzrasta w stanach upośledzonej filtracji w kłębuszkach nerkowych.

Kwas moczowy
Zwiększone stężenie kwasu moczowego we krwi zwiększa ryzyko wystąpienia dny moczanowej i kamicy nerkowej ( kamienie moczowe). Nadmierne spożycie mięsa, a zwłaszcza podrobów sprzyja podwyższeniu stężenia kwasu moczowego. Choroby nerek upośledzające funkcje kanalików nerkowych prowadzą także do hyperurykemii tj. wzrostu stężenia kwasu moczowego.

Białko całkowite
Białka surowicy głównie albumina są odpowiedzialne za utrzymywanie objętości krwi krążącej, transport wielu substancji , odporność organizmu i zwalczanie stanów zapalnych. Wzrost białka całkowitego występuje między innymi w: chorobach stawów, chorobach nowotworowych, przewlekłych schorzeniach wątroby oraz stanie odwodnieniu organizmu (wymioty). Obniżenie tego parametrem ma miejsce w zespole nerwowym, kłębuszkowym zapaleniu nerek, oparzeniach krwawieniach, wysokiej gorączce i cukrzycy.

wvm7x_