Zadzwoń do nas: 15 642 70 79

niedokrwistosc

PANEL NIEDOKRWISTOŚCI NIEDOBOROWYCH

Morfologia
Podstawowe badanie laboratoryjne, które powinno być wykonywane przynajmniej jeden raz 1x/na rok. Badanie to służy do oceny ogólnego stanu zdrowia i stanowi podstawę rozpoznania wielu chorób między innymi: anemii, zaburzeń krzepnięcia krwi czy infekcji. Większość chorób wywołuje widoczne zmiany w morfologii krwi.

Retikulocyty
Są to niedojrzałe krwinki czerwone czyli erytrocyty. Normalnie u zdrowych ludzi występują w ilości 1- 5 ‰. Zwiększona ich ilość występuje we krwi w stanach niedokrwistości np. z niedoboru żelaza, kwasu foliowego lub witaminy B12, po urazach a także fizjologicznie np. u ludzi przebywających na dużych wysokościach.

Jest to badanie oceniające ogólny stan zdrowia, pozwalające na wykrycie stanów zapalnych związanych z różnymi chorobami. OB. ma podobną wartość diagnostyczną jak CRP ale inna jest dynamika zmian obu tych parametrów. OB wolniej rośnie i wolniej następuje jego normalizacja.

Żelazo
Jego niewystarczająca ilość w organizmie prowadzi do tak zwanych niedokrwistości z niedoboru żelaza, która jest najczęściej spotykaną niedokrwistością niedoborową. Zwykle spotykana jest u kobiet które w trakcie miesiączki tracą duże ilości żelaza, a także u ludzi chorych na nowotwory oraz małych dzieci u których pokarm zawiera niską podaż żelaza.

Witamina B12
Niedobór tej witaminy wyraz niedostateczną ilością kwasu foliowego prowadzi do rozwinięcia się niedokrwistości Addisona-Biermera, określonej często jako niedokrwistość złośliwa. Jest to niedokrwistość niedoborowa spotykana zwykle u ludzi . Przyczyną jej występowania są autoprzeciwciała skierowane przeciwko komórkom okładzinowym śluzówki żołądka zaburzające wchłanianie witaminy B12 z przewodu pokarmowego.

wvm7x_