Zadzwoń do nas: 15 642 70 79

panel reumatyczny

PANEL REUMATYCZNY ROZSZERZONY

Morfologia krwi
Podstawowe badanie laboratoryjne, które powinno być wykonywane przynajmniej 1 raz na rok.

Badanie, to służy do oceny ogólnego stanu zdrowia i stanowi podstawę rozpoznania wielu chorób m.in. anemii, zaburzeń krzepnięcia krwi czy infekcji. Większość chorób powoduje widoczne zmiany w morfologii krwi.

CRP- tzw. białko ostrej fazy
Badanie pozwala wykryć ostre stany zapalne w organizmie, których przyczyną są infekcje bakteryjne, a także niektóre procesy nowotworowe. W schorzeniach reumatycznych zarówno ostrych jak i przewlekłych CRP jest zawsze podwyższone.

RF
Czynnik RF jest podstawowym czynnikiem reumatoidalnym, którego podwyższone wartości występują w reumatoidalnym zapaleniu stawów, toczniu rumieniowym trzewnym, twardzinie układowej, zapaleniu skórno-mięśniowym i nowotworach Jest autoprzeciwciałem należącym do immunoglobulin IgM.

OB
OB jest badaniem oceniającym ogólny stan zdrowia i umożliwiającym wykrycie stanów zapalnych związanych z różnymi chorobami. OB ma podobną wartość diagnostyczną jak CRP ale inna jest dynamika zmian obu tych parametrów. Ob wolniej rośnie i wolniej następuje jego normalizacja.

Odczyn Waaler- Rose
Wskazaniem do wykonywania tego badania są choroby reumatyczne. Dodatni wynik świadczy o obecności czynnik reumatoidalnego występującego we wszystkich trzech klasach immunoglobulin IgA, IgM, IgG. Odczyn W-R zwykle wykonywany jest razem z oznaczeniem czynnika RF co poszerza możliwości diagnostyczne w chorobach reumatycznych.

Kwas moczowy
Oznaczenie kwasu moczowego jest przydatne do wykrycie tzw. dny moczanowej, któż atakuje stawy oraz nerki. Dna moczanowa nieleczona niszczy systematycznie stawy, co wiąże się z silnymi bólami zwłaszcza w obrębie palców. Do wzrostu poziomu kwasu moczowego we krwi przyczynia się nadmierne spożycie mięsa, zawłaszcza podrobów a także nadużywanie alkoholu.

Anty-CCP
Są to autoprzeciwciała, których oznaczenie jest pomocne w rozpoznawaniu RZS (reumatoidalne zapalnie stawów), szczególnie we wczesnej fazie i różnicowaniu RZS z innymi postaciami zapalania stawów oraz ocenie ryzyka występowania zmian nadżerkowych w stawach.

Przeciwciała p/jądrowe (ANA)
Są to przeciwciała skierowane przeciwko rożnym składnikom jądra komórkowego. Występują w trzech klasach jako globuliny: IgA, IgG, IgM. Oznaczenie wykonuje się w celu rozpoznania tocznia rumieniowatego układowego (Lupus erytlematodes). Jest to choroba wywołująca bóle stawów, gorączkę, powiększenie węzłów chłonnych. Niekiedy atakuje także inne narządy: płuca, wątrobę, nerki i mózg.

Borelioza
Jest choroba zakaźna wywoływana przez ukąszenie kleszcza. Zakażenie człowieka występuje poprzez ślinę lub wymiociny kleszcza, które zawierają bakterię Borellia burgdorferii. Borelioza jest rozpoznawana na podstawie charakterystycznych objawów klinicznych (rumień) oraz dodatnich testów laboratoryjnych wykonywanych we krwi ( przeciwciała IgM/IgG)

wvm7x_