PANEL WĄTROBOWY
ALAT
Stężenie tego enzymu jest największe w wątrobie dlatego też jest on wykorzystywany głównie w diagnostyce chorób wątroby i dróg żółciowych. W mniejszym stopniu jest obecny także w mięśniach szkieletowych, mięśniu sercowym i nerkach. Zwykle jest oznaczany wraz z ASPAT co zwiększa jego wartość diagnostyczną. Jest bardzo czułym wskaźnikiem uszkodzenia komórek wątrobowych (hepatocytów).
AspAT
Enzym ten występuje głównie w mięśniu serca, wątrobie, mięśniach szkieletowych, nerkach i erytrocytach. W ciężkim zawale mięśnia sercowego wzrasta już po 4-6 godzinach osiągając maksymalne wartości w trzecim dniu od wystąpienia zawału. Wzrasta także w innych stanach sercowo-naczyniowych takich jak: dusznica bolesna, ostre reumatoidalne zapalenie mięśnia sercowego a także po zabiegach kardiochirurgicznych. W chorobach wątroby w ciężkim przebiegu (marskość, zatrucie grzybami, alkoholem lekami) wzrasta silniej niż ALAT.
GGTP
Enzym występujący głównie w wątrobie, trzustce, nerkach oraz w prostacie( gruczoł krokowy). Jego aktywność w żółci jest ponad 100 razy wyższa niż w surowicy, dlatego też służy przede wszystkim do diagnostyki różnicowej chorób wątroby i dróg żółciowych. Oznaczenie jego jest także bardzo przydatne w ostrych i przewlekłych zapalenia trzustki, mononukleozie zakaźnej oraz chorobie wrzodowej okrężnicy. Jest bardzo czułym wskaźnikiem choroby alkoholowej i służy do jej monitorowania.
Fosfataza alkaliczna
Występuje w dużych ilościach w komórkach wątroby ,przewodów żółciowych oraz komórkach układu kostnego. Silnie wzrasta w chorobach wątroby związanych z utrudnieniem wydzielania żółci do dwunastnicy( kamienie wątrobowe, guzy nowotworowe). W chorobach kości najwyższe wartości występują w: chorobie Pageta, w stanach niedoboru witaminy D3(krzywica, osteomalacja) w nadczynności przytarczyc, w fazie gojenia po złamaniu kości oraz przerzutach do kości w przebiegu nowotworów.
Bilirubina całkowita
Pojęcie to obejmuje dwie składowe: bilirubinę wolną i bilirubinę związaną. Bilirubina jest podstawowym badaniem wykonywanym w chorobach wątroby, trzustki i dróg żółciowych, parametrem który jest bardzo przydatny w diagnozowaniu żółtaczek i monitorowaniu ich leczenia.
Albumina
Jest to główne białko występujące we krwi. Powstaje w wątrobie i dlatego uszkodzenie komórek wątroby prowadzi do spadku stężenia albuminy we krwi. Pełni w organizmie funkcje transportowe dla wielu składników (bilirubina, witaminy, pierwiastki śladowe, leki) oraz odpowiada za występowanie obrzęków w następstwie jej niedoboru.